Morgenmad på diget er en del af VaBene projektet i samarbejde med det tyske Vadehav og stammer oprindeligt fra Holland, hvor det har været meget populært i årevis. Her finder du et lille indblik i Ontbijt op de dijk i det hollandske Vadehav. Nu finder Morgenmad på diget for første gang sted her hos os i Danmark og på forskellige steder på samme tid langs digerne i Tyskland og Holland. Så vær med til at skabe en ny tradition på vores Vadehavskyst. #vabene

 

Efter morgenmaden står en af vores naturvejleder klar til at vise jer den fantastiske dyre- og planteverden i Vadehavet og fortæller hvorfor Vadehavet er udpeget til verdensarv og hvorfor vi skal beskytte denne natur. På vejen samler vi det affald vi støder på. Der medbringes fiskenet, og I kan fange rejer og krabber eller lede efter og smage sæsonens første salturt på vadehavsbunden.

Du kan nemt parkere ved Vadehavscentret og derefter tage en kort gåtur til diget (700 m), hvor morgenmaden venter på dig. Hvis du ikke er så god til at gå, er der mulighed for at parkere direkte ved diget. Der er dog desværre kun få parkeringspladser der.